Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Milletvekili Baran, Türk mezarlığın tahrip edilmesi üzerine ilgili bakanlara mektup gönderdi

16/03/2022

İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, İçişleri Bakanı Makis Voridis’ten ve Milli Eğitim Bakanı Niki Kerameos’tan İskeçe’nin Horuzlu köyünde Türk mezarlığının belediye tarafından tahrip edilmesinin önlenmesini istedi.

Konuyla ilgili her iki bakana bir mektup gönderen milletvekili Baran mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Milli Eğitim Bakanı bayan Niki Kerameos’a

İç İşler Bakanı sn. Voridis Mavrudis’e

Sn. Bakanlar,

Bu sabah saat 06.30 sularında, İskeçe Vilayetinin’nin Avdira (Bulustra) Belediyesi’ne bağlı olan Petinos (Horozlu) köyünde eski Müslüman mezarlığının bulunduğu alana belediyeye ait buldozerlerinin girdiği haberini aldım. Avdira Belediyesi Yönetim Kurulu tarafından herhangi bir resmi karar alınamamış iken, gençlere yönelik park yapılması gerekçesiyle eski Müslüman mezarlığını ne yazık ki temizlemeye başlayıp arkalarında enkazlar bırakarak bu kutsal alanın tamamen yok edilmesine sebep oldular.

Hangi dine ait olursak olalım, ölülerimize göstermemiz gereken saygının asırlara dayanan bir borcumuz olduğunu unutmamalıyız. Bu sorumluluk insanın doğası ile içe içedir ve ırk, renk, kültür, dini inançlardan bağımsızdır. Maalesef görüldüğü gibi, Avdira Belediyesi’nde, Yerel Yönetim Kurulunun bir kısmı ölülerimize ve sırasıyla ailelerine gereken saygıyı gösterme nezaketinde bulunmayarak bizleri bu üzücü durumla karşı karşıya bırakmaktadırlar.

Eşi benzeri olmayan kabul edilemez bu eylemin bir an önce önlenmesi için gereken işlemlerde bulunmanızı saygıyla rica ediyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu