Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İTB ve GTGB Horozlu köyündeki Türk mezarlığıyla ilgili yaşanan gelişmeleri kınadı!

16/03/2022

İskeçe Türk Birliği, (İTB) ve Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) İskeçe’nin Horozlu köyündeki Osmanlı döneminden kalma Türk mezarlığının futbol sahasına dönüştürülmesi için yapılan girişimi kınadı.

Konuyla ilgili olarak İTB’den yapılan açıklama şöyle:

“İskeçe’nin Horozlu köyündeki eski Türk mezarlığı üzerine futbol sahası yapma girişimlerini şiddetle kınıyoruz.

Mezarlıklar, bir toplumun “dokunulmazları” arasında yer alan kutsal mekanlardır. Bulustra Belediyesi’nin eski bir mezarlığı iş makinalarıyla dümdüz etmesi ve buranın futbol sahası yapma teşebbüsü hiçbir şekilde kabul edilemez. Kültürel mirasımıza karşı yapılan hoyratça saldırının bertaraf edilmesi bir insanlık görevidir. Batı Trakya Türk Azınlığı’nı derinden inciten ve infial yaratan bu olaydan vazgeçilmesi ve yapılan büyük tahribatın telafi edilmesi için yöntem aranması beklentimizdir.

Bulustra (Avdira) Belediyesi, bu hareketiyle sadece belediye sınırlarında yaşayanları değil, tüm Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın vicdanını yaralamıştır.

Bulustra Belediyesinin almış olduğu bu talihsiz karardan bir an önce vazgeçmesini ve Türk azınlık toplumundan özür dilemesini beklediğimizi tüm kamuoyuyla paylaşırız.”

GTGB’den yapılan açıklama şöyle:

İskeçe İlinin Horozlu köyündeki Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına ait mezarlığın, Bulustra (Avdira) Belediyesi tarafından Müslüman mezarlığı olduğunu kabul etmesine rağmen hiç bir yerde kayıtlı olmadığını ve köyde mütevelli heyetinin bulunmamasını ileri sürülerek tahrip edildiğini hayretle öğrenmiş bulunmaktayız.

Mübarek Ramazan ayına sayılı günler kalan dinimize göre kutsal sayılan mezarlığa karşı yapılan bu yıkım tüm Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın vicdanını derinden yaralamıştır.

Toplumun farklı kültürel ve inançsal değerlerini hiçe sayan her yaklaşım, toplumda gerginliği arttırmaktan başka bir sonuç doğurmamaktadır. Dini, kültürü, siyasi ve felsefi inancına bakılmaksızın ölünün mezarı yâda cenazesi, devletin sorumluluğu ve güvenliği altında olmalıdır.

Kültürel mirasımıza karşı yapılan bu saldırıların son bulmasını diliyor, yaşanmış olan bu vahim olayı şiddetle kınadığımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu