Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“İnsanlık dışı bu olayın derhal durdurulması ve eski haline kavuşturulması gerekir”

16/03/2022

SİRİZA Rodop İli Koordinatör Vekili ve milletvekili adayı Özgür Ferhat, İskeçe’nin Horozlu köyündeki eski Türk mezarlığına futbol sahası yapılmasını kınadı.

Horozlu köy mezarlığında gelinen son durumun içler acısı olduğu ifade eden Ferhat, insanlık dışı bu olayın derhal durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

Özgür Ferhat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İskeçe ilimizin Bulustra belediyesine ait Horozlu köy mezarlığında içler acısı bir görüntüyle karşı karşıyayız.

Ecdadımıza, atalarımıza, ölülerimize bile saygı gösterilmeyip belediye yönetimi iş makinalarıyla tüm mezarlığı yerle bir etmiş, o bölgedeki tarihi ve kültürel mirasımızı yok etmeye çalışmış.

Bizler demokrasinin beşiği sayılan ülkemiz Yunanistan’da ve bölgemiz Batı Trakya’da eşitlik, insan ve azınlık hakları, çok kültürlü toplumlarda karşılıklı saygı sevgi ve hoşgörü kurallarının savunucuları olarak derhal bu insanlık dışı olayın durdurulmasını, mezarlığın bir an önce olabildiğince eski haline kavuşturulmasını, adaletin sağlanması için bu tahribat emrini veren ve emri uygulayanlara karşı işlem başlatılmasını talep etmekteyiz. Atâ yadigârlarımıza sahip çıkmak geçmişimize ve geleceğimize olan yegâne sorumluluğumuzdur.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu