Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Azınlık milletvekillerinden Türk mezarlığı üzerine futbol sahası yapma girişimine tepki!

16/03/2022

Batı Trakya Türk Azınlığının Gümülcine ve İskeçe’deki milletvekilleri, Horozlu köyündeki eski Türk mezarlığının futbol sahasına dönüştürülmesi için yapılan girişimi kınadı.

Konuyla ilgili olarak İskeçe İli SİRİZA Partisi Milletvekili Hüseyin Zeybek yaptığı açıklamada, “Bu gün Horozlu Mezarlığında Bulustra Beledyesi tarafından kültür ve tarih mirasımız katledildi maalesef ölülerimize bile saygı gösterilmedi. Bu olayı yalnızca kınamak yetmiyor. Sayın Burhan Baran ile Savcılığa giderek suç duyurusunda bulunduk. Atina ile yaptığım görüşmeler sonucunda çalışmalar durduruldu fakat maalesef geçmişimizden çok az bir kısım kurtuldu” ifadelerine yer verdi.

Rodop İli KİNAL Partisi Milletvekili İlhan Ahmet açıklamasında, “Bu gün Horozlu Mezarlığının İskeçe Bulustra Belediyesi tarafından futbol sahasına dönüştürülmesi ile tarihimize ve kültür mirasımıza yapılan bu saygısızlığı şiddetle kınıyor ve derhal hukuka aykırı olan bu kararın Belediye tarafından geri alınmasını talep ediyoruz” dedi.

İskeçe İli KİNAL Partisi Milletvekili Burhan Baran şunları kaydetti:

“Ne yazık ki eski bir Türk mezarlığının talan edilmesiyle karşı karşıyayız. Dün sabah belediyeye bağlı iş makinalarının mezarlık alanına girip her tarafı dümdüz ettiğini gördük. Bugün olay yerine de gidip yakından gördük. Belediye başkanı dün belediye meclisine de bu konuyu getirdi. Tabii ki azınlıktan belediye meclis üyelerinin tepkisiyle tartışmalar yaşandı. Herhangi bir karar da alınamadı toplantıda. Belediye başkanı, 14 dönümlük eski mezarlık üzerinde futbol sahası, basketbol sahası, yeşil alan ve tesis gibi bir projeyi sunmuş ve Avrupa Birliği fonlarından da ödenek sağlamış. Ancak bunun kabul edilmesi mümkün değil. Biz de bugün milletvekili arkadaşımız Hüseyin Zeybek’le savcılığa gidip suç duyurusunda bulunduk. Çalışmaların durdurulmasını istedik. Mezarlığa gittik. Ancak 14 dönümlük arazide mezarlığı andıran bir şey kalmamış. Şimdiden futbol sahasına çevrilmiş bile. Gerekli bakanlıklar bilgilendirildi. Yargıya intikal etmiş bir konu. Açıkça söylemek gerekir ki; belediye başkanı yanlış yapmıştır. Burası bir mezarlık. Böyle tarihi bir eseri sorumsuzca yok edemezsin.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu