Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Su depoları, bölge sakinlerinin sağlığı için risk oluşturuyor”

14/03/2022

Gümülcine Belediyesi Ortak Vizyon Meclis Üyesi Hasan Hasan, güvenliği sağlanmayan su depoların bölge sakinlerinin sağlığı için risk oluşturduğunu açıkladı.

Gümülcine Belediyesi ana muhalefet listesi Ortak Vizyon Meclis Üyesi Hasan Hasan, Gümülcine Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (DEYAK) güvenliği sağlanmayan su depoları, bölge sakinlerinin sağlığı için risk oluşturduğunu açıkladı.

Bulduklu köyündeki su deposunun durumuna dikkat çekerek, “Buduklu köyünün su dağıtım deposunun mevcut durumu, makul endişelere ve soru işaretlerine sebep oluyor” diyen ana muhalefet meclis üyesi Hasan Hasan, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Gümülcine Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (DEYAK) güvenliği sağlanmayan su depoları, bölge sakinlerinin sağlığı için risk oluşturuyor!

Buduklu köyünün su dağıtım deposunun mevcut durumu, makul endişelere ve soru işaretlerine sebep oluyor.

Gümülcine Belediyesi Ana Muhalefet listesi olarak, Buduklu köyü sakinlerinin, köyün içme suyu deposunun çitlerinin  hasarlı olduğu, büyük bir kısmının mevcut olmadığı ve dolayısıyla su deposuna erişimin çok kolay olduğu, tankın kapağında herhangi bir kilit mekanizmasının bulunmadığından, su tankına “müdahale etmek” isteyen herkesin bunu rahatlıkla yapabileceği yönündeki endişelerine şahit olduk.

Köy sakinleri tarafından bize gönderilen fotoğraflar, herkesin bu alana kolayca girebildiğini,  su deposuna ve içme suyuna kolayca erişim sağlayabildiğini kanıtlıyor.

Hatta bölge sakinlerinin ifadelerine göre geçmişte birçok kez sudaki güçlü koku ile fark edilen çeşitli atıklar ve ölü hayvanlar tankın içinden çıkarılmıştır.

Bu nedenle Gümülcine belediye yönetimine  ve su ve kanalizasyon idaresine (DEYAK)  şunlar sorulmaktadır:

-Köy sakinlerinin suyun koktuğuna dair Belediyeye ve su ve kanalizasyon idaresine (DEYAK’a) şikayetlerinden ve köy sakinlerin su içtiği depoda ölü bir hayvanın bulunmasının ardından, tankın olası insan ve hayvandan korunması adına neden hiç bir müdahalede bulunup bu sorunu çözmediniz?

-Köy sakinlerinin halk sağlığının tehlikeye atılmaması için depolanmış suyunun kalitesi nasıl sağlanıyor?

-Başka su depolarında da benzer problemler var mı?

-Belediye Başkanı ve su ve kanalizasyon idaresi (DEYAK) yönetimi, vatandaşların içtiği ve parasını ödediği suyun kalitesini garanti ediyor mu?

Bölge sakinlerinin sağlığının tehlikeye girmemesi için alanı korumak ve en az bir kilit takmak Belediye ve su ve kanalizasyon idaresinin (DEYAK’ın) açık yükümlülüğüdür. Belediyenin yıllardır köy sakinleri tarafından bilgilendirilmesine rağmen hala cevap vermemesi, yönetimin sorumsuzluğunun ciddi bir örneğidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu