Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İzmir-Selanik ‘Smyrna’ gemisi ile yakınlaşacak

13/03/2022

İzmir ile Selanik arasında planlanan Ropax (araç ve yolcu taşıyan gemi) seferleriyle karşılıklı ticaret, turizm ve çevre alanlarında kazanç hedefleniyor.

İzmir’de 2016 yılında düzenlenen 4. Türkiye Yunanistan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyinde alınan karar doğrultusunda, İzmir-Selanik arasında gemi seferleri yapılması konusundaki çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Buna göre ilk gemi seferi nisan veya mayıs ayında yapılacak, yaz aylarında ise haftalık sefer sayısı ikiden üçe çıkarılacak.

Seferler yolcu, araç ve tır taşınabilecek şekilde, ilk etapta haftada 2 sefer halinde gerçekleştirilecek. İzmir’deki en eski şehir yapılaşması olan “Smyrna” adlı gemi, iki şehir arasını 12-16 saatlik yolculukla katedecek.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, AA muhabirine iki şehir arasında gemi seferi talebinin uzun yıllardır dillendirildiğini, bu konudaki çalışmaların Türkiye Yunanistan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısında iki ülke hükümet temsilcilerinin anlaşma sağlamasıyla yoğunlaştığını anlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu