Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Alınan önlemler çiftçileri hayal kırıklığına uğrattı”

11/03/2022

İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, çiftçiler ve besiciler için hükümetin destek amaçlı aldığı önlemleri haksız ve yetersiz bulduğunu belirtti.

Tarım ve Gıda Bakanı Yorgos Yeorgantas’a hitaben bir soru önergesi sunan milletvekili Burhan Baran, “Hükümetin ana sektörü desteklemek için açıkladığı yeni önlemler, Doğu Makedonya ve Trakya çiftçilerini ve besicilerini açıkça hayal kırıklığına uğrattı” açıklamasında bulundu.

Doğu Makedonya ve Trakya Tarım ve Hayvancılık Dernekleri Koordinasyonu Kurulu tarafından yapılan açıklamaları da anımsatan Baran, çiftçilere önemli bir destek verilmediğini dile getirdi.

Milletvekili Burhan Baran soru önergesine ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

2021 yılının Ağustos-Aralık aylarında çiftçi ve hayvan besicilerine %80 destek sağlanıyor iken 2022 yılının Ocak ve Şubat ayları için ise bu oran %50 ye düşürülmüştür. Dolayısıyla 2022’nin ilk 2 ayı için %80 lik destek %50 olunca kendilerine maal edilen faturaları ödemeleri hayli zorlaşmıştır.

Ayrıca hükümet tarafından hayvan yemi ve gübrelerde KDV’nin %13’ten %6’ya düşürülmesi, besiciler ve çiftçiler için herhangi bir ekonomik fayda sağlamamaktadır, çünkü ödenen KDV, ürünün satış KDV’si ile denkleştirilmektedir. Her üç ayın sonunda, yapılan alımlarda ödenilen KDV’nin ürün satışlarındakinden ancak fazla olursa, satışların katma değer vergisinden üreticiler faydalanmaktadır. Aksi taktirde alımların KDV’si yapılan satışların KDV’sinden az ise, aradaki fark üretici tarafından bölgeden sorumlu olan Vergi Dairesi’ne ödenmelidir.

2021 yılının ikinci yarısından itibaren yem maliyetinin artması nedeniyle hükümet tarafından besicilere toplam satış bazından yapılan %4 oranındaki yardım ise faydasızdır çünkü, Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde şu anda besicilerin çoğunun satabileceği ürünü henüz mevcut değildir.

Tüm serbest mesleklerde olduğu gibi çiftçilik ve besicilikte işçi olarak çalışanların da 2020 yılının sigorta primlerinin ödenmesi hayli ertelenmiş bulunmaktadır.

Tüm yukarıdakilere dayanarak yetkili bakana soruyorum;

1-2022 yılı için ödenen özel yakıt vergisini tüm çiftçi ve besicilere geri verecek ve ucuz Tarım Yakıtını bir an önce yürürlüğe sokacak mısınız?

2-Tarım faturalarında üst taban kısıtlaması uygulayacak mısınız?

3-Çiftçi sigorta primlerinin tasfiyesi EFKA tarafından ne zaman tamamlanacak?

4-Hayvancılık birimi başına sadece 150 euro vererek üretim maliyetlerini nasıl düşüreceksiniz ve de gerekli malzeme (yem, gübre, ilaç, tarım malzemeleri) alımını nasıl kolaylaştıracaksınız?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu