Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

EFKA hizmetinde sigortasız kalan çalışanların durumu soruldu

10/03/2022

Değişim Hareketi (KİNAL) Rodop milletvekili İlhan Ahmet ve partili meslektaşları, avukatların sigorta kapsamındaki açıklarıyla ilgili durumu Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı’nın dikkatine sundu.

Soru önergesinde, 1 Mart 2022’den itibaren sigortasız görünen ve mevcut uygulama devam ettiği takdirde 30 Haziran 2022’den itibaren sigortasız duruma düşecek çok sayıda avukatın durumuna dikkat çekilerek, aynı durumda olan doktor, diş hekimi, serbest çalışan ve çiftçinin de bulunduğu vurgulandı.

Bakandan, e-EFKA’ya katkı paylarını ödemiş veya borçlarını düzenlemiş olmalarına ve yönetmelik hükümlerine uymalarına rağmen, bu meslek grubu çalışanlarının sigortalı olma durumunun neden yenilenmediğinin cevabı istendi.

Ayrıca bakandan, söz konusu meslek grubu çalışanları ve aile bireyleri için, 28 Şubat 2023 tarihine kadar sigortalı olma imkânı sağlanması talep edildi.

Önergede bakana, pek çok mağduriyete yol açan bu sorunun tekrarlanmaması için e-EFKA kayıt/arşiv sistemindeki elektronik hataları önlemek ve EFKA, eski sosyal sigorta kurumları, KEAO arasında eşgüdümü sağlayıp doğru bilgi akışını oluşturacak acil bir program oluşturma girişimi olup olmadığı soruldu.

Sigorta yükümlülükleriyle ilgili zamanında bilgilendirme hizmetinin önemine de dikkat çekilerek, ödemelere banka masrafı muafiyete getirilmesi de talep edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu