Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Badem yetiştiriciliği üzerine bilgilendirme toplantısı düzenlendi

10/03/2022

Kozlukebir Belediyesi ile Trakya Tarım Tarım Kooperatifi organizatörlüğünde Badem yetiştiriciliği üzerinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kozlukebir köyündeki Kozlukebir Belediye binasında düzenlenen toplantıya Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Trakya Tarım Kooperatifi Temsilcisi Erdi Şerif ve bölgedeki çiftçiler katıldı.

Toplantıya Türkiye’den Kemal Cüce Tarım Kooperatif’inden konuşmacı olarak Cemal Cüce katıldı. Cüce, badem yetiştiriciliği hakkında bilgiler verdi.

Cüce ilk olarak badem bahçesi yatırımlarında dikkat edilmesi gereken hususlara değindi. Daha sonra badem bahçesi yatırımlarında iklim şartları, toprak isteği (Toprak analizi) ve badem anaçları ve benzer konular hakkında bilgiler verdi.

Badem anaçları seçimlerinde genellikle sulama sistemi olan bahçelerin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çeken Cüce, Batı Trakya’daki izlenimlerine göre MAKAKO badem çeşidinin en uygun tercih olacağını kaydetti.

Diğer badem çeşidi olan VAIRO badem çeşidinin iyi sulama gerektiğinin altını çizen Cüce, bu çeşidin tercih edilebilir bir çeşit olduğunu söyledi. LAURENNE çeşidinin ise İspanya’da en çok dikilen anaç çeşitleriden biri olduğunu belirten Cüce, LAURENNE’nin hem kurak hem sulak şartlarda iyi verim elde edilebilir çeşitlerden biri olduğunu ifade etti.

MARINADA badem çeşidinin ise yarı bodur olduğunu ve sık dik yapılması gereken çeşitlerden olduğunu kaydeden Cüce, geç hasat veren bir çeşit olduğunu bunun yanı sıra et yanık hastalığına karşı ise hassas olduğunu belirtti.

PENTA badem çeşidinin de İspanya’da en yaygın çeşitlerden biri olduğunu söyleyen Cüce, PENTA’nın en geç çiçek açan ama hasatı en erken yapılan çeşitlerden biri olduğunu belirtti. Cüce bu çeşidin çok verimli ve sert kabuklu bademler arasında yer aldığını ifade etti.

FERRAGNES badem çeşidinden de bahseden Cüce, verimi az olan bir çeşit olduğunu ve hastalıklara karşı hassas çeşitler arasında yer aldığını belirtti.

Son olarak Latif Cüce, bahçe kurulumunda yapılan hatalar ve dikimden sonra yapılan hatalardan bahsederek, bu sorunların çözümüne ilişkin bilgiler verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu