Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Özgür Ferhat savaşın Azınlık ve ortak tarım politikalarına etkilerini değerlendirdi

07/03/2022

SİRİZA Rodop İli Koordinatör Vekili ve milletvekili adayı Özgür Ferhat, Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaşın, beraberinde ortak tarım politikasına etkilerini değerlendirdi.

Ukrayna ve Rusya ülkelerinin en büyük hububat ihracat eden ülkeler arasında yer aldığına dikkat çeken Ferhat, buradaki gelişmelerin Avrupa Birliği yönetimini ve komisyonların, ana besinlerde yaşanacak kısmi kıtlık sorunu önünde ortak tarım politikasında ani değişikliğe gitmeleri için zorladığını dile getirdi.

Ortak tarım politikalarına ilişkin 21 Mart itibariyle başlayacak olan görüşmeleri anımsatan Ferhat, “Artık hangi ülkenin hangi üründe, üretim tonaj miktarını çoğaltması gerektiğini belirlemeyi hedefliyor” ifadelerine yer verdi.

Özgür Ferhat açıklamasında, “Ani kararların, ekonomileri zayıf, birincil üretim gücü orta seviyede olan ülkelerde çiftçiliği ve hayvan besiciliğini büyük ölçüde negatif etkileyeceği ve gerekli koşulların oluşmadığı takdirde tarlalarını mevcut ürünlerle bile işlemekte zorlanan çiftçilerimizin, genel ürün değiştirme politikalarında ekonomik yükler altında ezilecekleri aşikardır. Batı Trakya gibi bölgelerin ve küçük araziye sahip olan çiftçilerimizin (Azınlık çiftçisinin yüzde 95’i) yeni şartlara uyum sağlayabilmesi için gerekli siyasi insiyatifleri hiç vakit kaybetmeden almış bulunuyoruz. Çiftçimizin üreticimizin ürünlerini ve haklarını korumak hem halkın ana geçim kaynaklarını korumak hem de kalkınmayı, büyümeyi başarıp güçlü olmak anlamına gelmektedir. Artık her an dünya olağanüstü şartlarla karşı karşıya kalabildiğinden, olağanüstü siyasi ve ekonomik tedbirlerin de alınması halkın ve bölgemizin yararına olacaktır” görüşlerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu