Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Moldova buğday ihracatını askıya aldı. Fiyatlar ne olur?

28/02/2022

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesiyle birlikte, enerji ve gıda piyaslarındaki hareketlilik diğer ülkelerde de domino etkisi yaratmaya başladı.

Ukrayna’ya komşu olan Moldova, buğday ve mısır ihracatını askıya aldığını duyurdu. Moldova Acil Durumlar Komitesi’nin 27 Şubat tarihndeki son toplantısında, krizle başa çıkmak için çeşitli kararlar alındı. Bu nedenle, ilan edildiği gibi, 1 Mart 2022 tarihinden itibaren, ekim amaçlı mısır tohumları hariç, mısır ve benzer ürünlerin ihracatı yasakladığını duyurdu. Aynı karar doğrultusunda ülkenin gıda güvenliğini artırmak amacıyla buğday ihracatını da yasaklama kararı aldığı hatırlatıldı.

Büyük ölçüde kırsal bir ülke olan Moldova bir çok ülkeye, çeşitli tahıllar ürünleri, mısır, sorgum vb. ürünler ihraç ediyor.

Yunanistan’da tarım ürünleri ticareti yapan üreticiler gelinen son durumu, “Moldova’nın bu kararı, önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren Yunanistan pazarında görülecek. Karadeniz’den mal taşıyan gemilerde de büyük bir sorun var çünkü savaş nedeniyle kimse kargoyu sigortalamıyor. Rusya, Ukrayna ve Moldova ihracatı durdurdu. Avrupa pazarlarında bir boşluk var. Bir ay önce Rusya’dan Yunanistan’a mısır ithal edildi, ancak şimdi bu mümkün değil. Son günlerdeki gelişmeler ve etkileri henüz piyasamızda görülmedi” sözleriyle değerlendirdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu