Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

DEB Partisi göç sorununa ilişkin analiz çalışması gerçekleştirdi

25/02/2022

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, son yıllarda bölgede yaşanan göç sorununa ilişkin bir analiz çalışması gerçekleştirdi.

Parti çalışmasında, yetkililerin bu konuda hiç bir adım atmadığını Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının kendi kaderine terk edildiğini dile getirdi. Yaşanan ekonomik krizle birlikte azınlığın göç ettiği ve nüfus olarak azaldığı kaydedilen analiz çalışmasında, “Yetkililerin iddaa ettiği gibi azınlığın refah içinde tüm haklarına sahip olduğu görüşünün asla gerçek olmadığının bir kanıtı olmuştur” ifadelerine yer verildi.

DEB Partisinden yapılan açıklama şöyle:

“Batı Trakya bölgesinin resmi olarak yıllarca ülkemizin ve Avrupa’nın en fakir bölgesi konumunda olduğunu dile getirmiş ve yetkililere çağrıda bulunmuştuk. Maalesef her konuda olduğu gibi diyalogtan uzak olan yetkililer bu probleme dair de hiçbir adım atmamış, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı kendi kaderine terk edilmiştir. Son yıllarda bu ekonomik darlık maalesef azınlığı göçe sürüklemiş ve bölgede nüfus olarak azınlığın azalmasına sebep olmuştur.

DEB Partisi olarak bunu göz önüne sürmek için tüm Batı Trakya çapında ve özellikle azınlığın yoğun olduğu bölgelerde bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışma sonrasında elde etmiş olduğumuz veriler, yetkililerin iddaa ettiği gibi azınlığın refah içinde tüm haklarına sahip olduğu görüşünün asla gerçek olmadığının bir kanıtı olmuştur.

Son 5 yılı temel alarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada toplam 207 köyden bilgi ve veri elde ettik. Buna göre elde etmiş olduğumuz veriler Rodop’ta %13.67, İskeçe’de %43.41, Evros-Meriç ilinde de %7.79 oranında bir göçün söz konusu olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan tespit etmiş olduğumuz doğum ve vefat oranlarındaki fark da içler acısı bir durumu göz önüne sürmüştür. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına mensup bölgelerdeki toplam vefat sayısı 4294 iken buna karşın doğum sayısı 2045’tir.

Batı Trakya bölgesinde durağan süreç yaşayan sanayi sektörü, kamuda azınlık bireylerinin istihdam edilmemesi, ana geçim kaynağı tütünün hakettiği değeri görmemesi ve en önemlisi uygulanan politikalar ve ekonomik olarak bölgenin terk edilmişliği adeta azınlığa karşı bir ‘ekonomik terör’ uygulamasıdır. Kendi toprağında ülkesine yararlı olmaya çalışan azınlık bireyinin göç etmesi ülkemiz için bir kayıptır. Uygulanan baskıların net göstergesi olan bu durumun sona ermesi için gereken adımların bir an önce atılması ve ayrımcı politikaların sona ermesi tüm Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın talebidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu