Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Kriz vurdu… Benzin fiyatları 2 euroyu aştı

24/02/2022

Benzin, elektrik, kalorifer yakıtı ve doğalgazda yaşanan hızlı artışların ardından aile bütçeleri zor günler yaşıyor. Enerji ve benzer kalemlerde yaşanan fiyat artışları bir hanenin yıllık harcamalarını %33 ila %53 oranında arttırdı.

Ukrayna’daki son gelişmelerden sonra kurşunsuz benzinin fiyatı litre başına Kiklad Adaları’nda 2,29 euro, Oniki Adalar’da ise 2,22 euroya ulaştı.

Geçtiğimiz sonbahardan bugüne kadar dünyada yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler, dünyanın bir çok bölgesinde enerji fiyatlarının artmasına neden oldu.

Enerji alanındaki taleplere paralel olarak Yunanistan’da şu anda gelinen durum ise, 12 ay ölçü alınarak bir aile bir yılda arabayla seyahat etmek, enerji ihtiyacını veya elektrik ihtiyacını karşılamak, petrol veya gazla ısınmak için 1.064 ila 1.232 euro daha fazla ödeyecek. Ülke genelinde asgari ücret maaşlarının 663 euro olduğu hesaba katılırsa, o zaman enerjiye ve benzer giderlere yılda bir buçuk ila iki maaş harcanıyor anlamına gelir.

Özellikle kurşunsuz benzinin litre başına ortalama fiyatı 1,87 euro olan otomobil için, yılda 10.000 km yapacak bir aile arabası 800 litre yakıta ihtiyaç duyacak ve bunun için yılda 1.496 euro harcayacak. Geçen yıl ortalama 1.52 euro olan benzin fiyatı ile yılda 1.216 euro harcıyordu. Dolayısıyla aradaki fark hesaplandığında bir aile 2022 yılında karayolu seyahati için 280 euro daha fazla para harcamak zorunda kalacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu