Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Gümülcine’de muhalefet elektrik faturalarında yaşanan sıkıntıları dile getirdi

24/02/2022

Gümülcine Belediyesi Ortak Vizyon Listesi Ana muhalefet listesi Başkanı Andonis Gravanis, elektrik faturalarının özel şirketlerinden zamanında tahsil edilememesi ve diğer aksaklıklara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“Gümülcine Belediye Başkanı Yannis Garanis’e enerji tedarik şirketlerinden yüz binlerce euro toplanmasına neden kayıtsız kalıyor?” Sorusunu yönelten muhalefet tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Enerji maliyetlerinin yüksek olması genellikle Belediyeleri rahatsız eden bir sorundur. Son yıllarda, Gümülcine Belediyesinin enerji tasarrufuna yatırım yapmak istememesinden dolayı, belediye harçları yoluyla yine bunun maliyetini vatandaşlarımız ödemektedir

Bununla birlikte, özel elektrik tedarikçi şirketler tarafından toplanan belediye ücretlerinin, zamanında ödenmemesi sorunu da ortaya çıkmıştır. Yürürlükteki yönetmeliğe göre vatandaşlar belediye harçlarını elektrik faturaları aracılığıyla tedarikçi şirketlere öderler ve iki ay içinde de, tedarikçi şirketler bu harçları Belediyelere ödemekle yükümlüdürler.

Maliyeden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı’nın yakın tarihli bir röportajda kabul ettiği gibi, Gümülcine Belediyesi’ne bu paraların ödenmesindeki gecikme bir yıla kadar uzamaktadır. Yani Garanis yönetiminin uyguladığı zamlarla (iki yılda %23,6 zam artışı ile) vatandaşlar belediye harçlarını ödüyor ama elektrik tedarikçisi şirketler, tahsil ettikleri belediye harçlarını, Gümülcine Belediyesine zamanında ödemiyorlar.

Belediye Başkanı “sessizlik yemini ” etmiş bir eda ile, Belediye Meclisini bilgilendirmemiş veya güçlü bir eylemde bulunmamıştır. Böylelikle, Belediyenin ve Vatandaşların çıkarlarını savunmak için “yetersiz” olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Belediye Başkanına soruyoruz:

  1. Maliye Başkan Yardımcısı’nın dile getirdiği, bir yıla kadar varan, ödemelerdeki gecikmeler geçerli midir?
  2. Özel elektrik tedarikçisi şirketlerin Belediye’ye, vadesi geçmiş, borçlarının toplam miktarı ne kadardır?
  3. Eğer doğruysa, Gümülcine Belediye Başkanı vatandaşların parasının Belediyeye zamanında ödenmesi için ne gibi yasal işlemler yapmıştır? Ve açıkça onun dönemindeki gecikmelere atıfta bulunuyoruz.
  4. Belediye Başkanının Gümülcine Belediyesi’ne borçlu olunan büyük meblağları talep etmemesinin nedeni nedir? Kanunların öngördüğü her şekilde kamu parasının tahsil edilmesini sağlamak Belediye Başkanının sorumluluk ve yükümlülüğündedir.

Belediye Başkanı neden bir kez daha olaya sadece seyirci kalıyor?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu