Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberlerSonDakika

Levent Sadık Ahmet: “Ne olursa olsun, Türklüğümüzden ödün vermeyelim”

20/02/2022

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yunanistan İş Konseyi Başkanı ve aynı zamanda Batı Trakyalı iş insanı Levent Sadık Ahmet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Yeni Nesil Kolu başlattığı ‘Söz sizde’ programının konuğu oldu.

Program kapsamında Levent Sadık Ahmet, Gümülcine’de başlayan eğitim hayatından hali hazırda devam eden iş hayatına kadar yaşadığı deneyimleri aktardı. Babası merhum Dr. Sadık Ahmet’in şüpheli bir trafik kazası sonrasında hayatını kaybetmesiyle birlikte Türkiye’ye göç ettiklerinin hatırlatan Sadık Ahmet, daha sonra eğitimine Türkiye’de devam ettiğini söyledi. Üniversitede eğitimine devam ettiği sırada iş hayatına ilk adımı attığını kaydeden Sadık Ahmet, “Siyaseti hiç düşünmedim, Ticaret beni her zaman cezp etti. Rahmetli babamın burada çıkarmış olduğu bir gazete vardı. O gazeteyi bazen yaz tatillerinde ben satıyordum ve bunun karşılığında da bir gelirim oluyordu. Dolayısıyla ben tercihimi ticaret yapmaktan yana kullandım. Allah’a çok şükür, iyi bir çalışmayla çok iyi noktalara geldim. Ben Sadık Ahmet’in oğluyum. Sadık Ahmet değilim” dedi.

“SU GİBİ OLMANIZ GEREKİR, SUYU NE DURDURABİLİR?”

Ticarete ilk adımını Gümülcine Kooperatifi’ne 2 bin ton pamuk, ikinci kontratın da 5720 ton pamuk satışıyla başladığını anlatan Sadık Ahmet, “Ticari hayatımda zaman zaman çok büyük zorluklarla karşılaştım. Ben hep şunu söylüyorum; çocuklarıma ve siz gençlere de hep şunu anlatırım. Öncelikle su gibi olmanız gerekir. Suyu ne durdurabilir? Suyu hiçbir şey durduramaz. Zorluklar da hayatımızın cilveleridir. Manevi olarak da çok dolu olmamız gerekir. İsyan etmememiz gerekir. Akılcı ve soğukkanlı hareket ederek mücadele etmemiz gerekir” diye konuştu.

Ticari hayatı boyunca kendisine en büyük desteği ailesinin verdiğini kaydeden Sadık Ahmet, pamuk ticaretinde 19 yılı tamamladığını Japon’dan Çin’liye, Pakistan’dan Amerika’lıya, Avusturalya’lıdan Brezilya’lıya kadar geniş ticari dostluklar kurduğunu belirtti.

“SİZ DİSİPLİNLİ DEĞİLSENİZ, BUNU ÇEŞİTLİ BAHANELERLE BAŞKASINDA ARAMAMAK GEREKİR”

Ticaretle uğraşanlara tavsiyelerde de bulunan Sadık Ahmet, “Öncelikle dürüst olmanız gerekir. Çok disiplinli ve çalışkan olmak zorundasınız. Samimi olmanız gerekir. Kendimden örnek vermek gerekirse, genelde akşam saat 10:00 gibi yatar sabah da saat 06:00 gibi kalkarım. Ticarette bahane olmaması gerekir. Siz disiplinli değilseniz, bunu çeşitli bahanelerle başkasında aramamak gerekir, bunun suçlusu kendinizdir. O yüzden samimiyet duygusu da çok önemlidir. Samimi olan insanlar her zaman kazanır” dedi.

“OKUDUKÇA UFKUNUZ AÇILIR. DAHA FAZLA DÜŞÜNMENİZİ SAĞLAR”

Güne Türk kahvesi içerek başlattığını belirten Sadık Ahmet, bir günde yapacağı bütün işlerin bir program dahilinde olduğu kaydetti.

İyi bir girişimcinin çok iyi eğitim almış olması gerektiğini anlatan Sadık Ahmet, sadece üniversiteyi bitirmiş olmanın yeterli olmadığını, eğitim gördüğünüz alanınızla ilgili çıkan tüm yazıları okumaya gayret gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Sadık Ahmet şöyle devam etti: “Okudukça ufkunuz açılır. Daha fazla düşünmenizi sağlar. O yüzden okumak şarttır. Çok disiplinli ve cesur olmanız gerekir. Risk almaz iseniz, sizin ilk başlarda hayat kalitenizi bozmayan ama sizi birazcık da zorlaması gereken riskleri almalısınız. Bir diğer husus da başarısızlıklarla moralimizi bozmamamız gerekir.”

“MODERNLEŞEN DÜNYADA, ALICININ İSTEKLERİNE GÖRE ÜRETİM YAPMAK ZORUNDASINIZ”

Batı Trakya’da bir çok ailenin geçim kaynağı olan tütün konusuna da değinen Sadık Ahmet, “Batı Trakya’da tütün çok siyasileştirilmiş bir ürün olmakla birlikte, geleceği olmayan bir ürün. Çünkü dünya genelinde sigaraya karşı büyük kampanyalar var. Dolayısıyla katma değeri yüksek olan, yatırımı yüksek olan ve geriye dönüşümünü sağlayacak ürünlere bakmanız gerekir. Burada gerçekleri konuşmak gerekir. Aksi takdirde birbirimizin zamanını çalmış oluruz. Üretim sertifikanız yok ise, ürettiğiniz mal A kalite değilse, bu ürettiğiniz malın hedef kitlesi neresi ise, tüm bunlara karar vermeniz gerekir. O yüzden klasik üretimden uzaklaşmanız gerekir. Modernleşen dünyada, modern ekipmanlarla Avrupa standartlarına göre, bunları göz önünde bulundurarak alıcının isteklerine göre üretim yapmak zorundasınız. Gerçeklerle samimi bir şekilde yüzleşirseniz ve doğru mihmandalarla iş yapar iseniz, doğru yolu bulabilirsiniz” diye konuştu.

YAKA İKE Kiraz Paketleme Tesisi’nin çalışmalarından da bahseden Sadık Ahmet, şirket olarak disiplin, hijyen, öngörü, sermaye, doğru ve pahalı ekip kavramlarını ön planda tuttuklarını belirtti. “YAKA İKE tesisi üretime geçtiği tarihten itibaren verimliliği esas alan sertifika ve ödüllü bir tesistir. Bizler şirket olarak çalışanlarımızla iftihar ediyoruz. Balkanlarda, Avrupa’da ve Yunanistan’da AA+ sertifikasına sahip üretimden üreticiye kadar olan zincirde ilk sıradayız. Bizler de bununla iftihar ediyoruz.”

“NE OLURSA OLSUN, TÜRKLÜĞÜMÜZDEN ÖDÜN VERMEYELİM”

Son olarak gençlere tavsiyelerde bulunan Levent Sadık Ahmet, şunları söyledi:

“Maneviyatınız çok yüksek olsun. Kalbiniz temiz olsun, algınız açık olsun, çok samimi olun. Kötü insanlarla arkadaşlık etmeyin. Kötü giden bir şeyi hayatınızdan derhal çıkarın. Sizin enerjinizi ve yaşam kalitenizi bozan insanları hayatınızdan silin. Sizlere en büyük tavsiyem budur. Çünkü kötü alışkanlıkları olan insanların beyinleri de iyi çalışmaz. Spor yapmanızı da şiddetle tavsiye ediyorum. Ailenize ve arkadaşlarınıza bağlı olun. Dini ve manevi becerilerimizi de yerine getirelim. Son olarak ne olursa olsun, Türklüğümüzden ödün vermeyelim. Batı Trakya Türk gençliği, yolunuz açık, bahtınız açık olsun. Rabbim sizleri iyi insanlarla ticaret yapmaya nasip etsin. Kendinizle yüzleşin. Bizim kapımız herkese açık. Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı’na bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Gümülcine Türk Gençler Birliği Yeni Nesil Kolu ‘Söz sizde’ programının Levent Sadık Ahmet ile yaptığı söyleyişi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu