Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberlerSonDakika

BTAYTD’den İskeçe Türk Birliği’ne destek

12/02/2022

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD), İskeçe Türk Birliği’nin düzenlediği yürüyüş hakkında soruşturma başlatılmasına tepki gösterdi.

BTAYTD tarafından yapılan açıklamada, demokratik eylemde, kışkırtıcı konuşmaların olduğu iddia edilerek 7 ay sonra açılan soruşturma asla kabul edilebilir bir durum olmadığı belirtilerek, İskeçe Türk Birliği’nin hak arama mücadelesini desteklemeye devam edecekleri vurgulandı.

BTAYTD tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yunanistan Yargıtay Mahkemesi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Avrupa Konseyi’nin çağrılarına rağmen İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) yasal statüsünün iadesiyle ilgili verdiği ret kararından sonra İskeçe Türk Birliği tarafından 10 Temmuz 2021 tarihinde bir yürüyüş gerçekleştirilmiştir. Demokratik normlara uygun olarak gerçekleştirilen yürüyüşte herhangi bir kışkırtıcı söylem ve taşkınlık asla yaşanmamıştır.

Bu eylemden 7 ay sonra İskeçe Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu’nun 9 Şubat Çarşamba günü ifadeye çağrıldığını hayal kırıklığı ile öğrenmiş bulunmaktayız. 14 yıldır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı ile haklı bulunan ancak ülkemiz Yunanistan’ın uygulamamakta ısrar ettiği kararları protesto ettiğimiz demokratik eylemde, kışkırtıcı konuşmaların olduğu iddia edilerek 7 ay sonra açılan soruşturma asla kabul edilebilir bir durum değildir. İskeçe Türk Birliği’nin 39 yıldır sürdürdüğü hak arama mücadelesinde yanında olduk ve bundan sonrada olmaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu