Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“İskeçe Türk Birliği’nin düzenlediği yürüyüş için soruşturma açılması kabul edilemez”

10/02/2022

Gümülcine Türk Gençler Birliği, (GTGB) İskeçe Türk Birliği tarafından geçen 2021 yılı temmuz ayında yapılan yürüyüşle ilgili İskeçe Savcılığının başlattığı soruşturmaya tepki gösterdi.

Açıklamada, “14 yıldır AİHM kararı ile haklı bulunan ancak ülkemiz Yunanistan’ın uygulamamakta ısrar ettiği kararları protesto ettiğimiz demokratik eylemde, kışkırtıcı konuşmaların olduğu iddia edilerek 7 ay sonra açılan soruşturma asla kabul edilebilir bir durum değildir” ifadelerine yer verildi.

GTGB yönetim kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Yunanistan Yargıtay Mahkemesi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Avrupa Konseyi’nin çağrılarına rağmen İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) yasal statüsünün iadesiyle ilgili verdiği ret kararından sonra İskeçe Türk Birliği tarafından 10 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen yürüyüşle ilgili İskeçe savcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu’nun 9 Şubat Çarşamba günü ifadeye çağrıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

14 yıldır AİHM kararı ile haklı bulunan ancak ülkemiz Yunanistan’ın uygulamamakta ısrar ettiği kararları protesto ettiğimiz demokratik eylemde, kışkırtıcı konuşmaların olduğu iddia edilerek 7 ay sonra açılan soruşturma asla kabul edilebilir bir durum değildir.

Demokratik normlara uygun olarak gerçekleştirdiğimiz eylemde herhangi bir kışkırtıcı söylem ve taşkınlık asla olmamıştır.

İsminde ‘Türk’ ibaresi geçtiği için kapatılan Kardeş kuruluşumuz olan İskeçe Türk Birliği’nin 39 yıldır sürdürdüğü Hak Arama Mücadelesinde hep yanında olduk ve bundan sonrada olmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu