Ana SayfaBatı Trakya HaberDünyaHaberlerSonDakika

Yunanistan’da Kovid-19 hapı piyasaya çıktı… Kimler kullanabilir?

09/02/2022

Sağlık Bakan Yardımcısı Mina Gaga, Kovid-19’a karşı antiviral hapların dağıtımına ilişkin platformun açıldığını duyurdu.

Bakan Yardımcısı Gaga, Kovid-19’a karşı antiviral hapların dağıtımına ilişkin hastaların antiikacovid19@moh.gov.gr adresiyle iletişime geçerek, başvurusu onaylanan hastaların ilacı alabilmeleri için ise fay.eopyy.gov.gr linkinden kullanım ve uygulama koşullarını kabul etmeleri gerektiğini belirtti.

Sağlık ve Dijital Hükümet Bakanlıklarının ortak açıklamada, “COVID-19’a karşı ilk ağızdan tedavi sürecinin başladığını duyurdu. Başvuru, tedaviyi yapan hekimler tarafından Elektronik Reçete Sistemi üzerinden yapılacak ve başvurunun onaylanması durumunda hastalar Yunanistan Milli Sağlık Kurumu’ndan (EOPYY) eve teslim tedavi uygulamalarını alacaklardır” denildi.

Hangi hasta grupları yararlanabilecek:

-Hücrelerin nakli

-Organ nakli için bekleme listesindeki insanlar

-Hemodiyaliz veya periton diyalizi

-Son bir yıl içinde tedavi gören (kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi veya diğer tedaviler) kişilerde kanser teşhisi hastalar

-HIV enfeksiyonu

-Huzurevinde salgın durumu

-65 yaşından büyük hastalar

-Romatizmal böbrek hastalığı

-Oksijen tedavisi altında kronik solunum yetmezliği

-Tedavi altındaki diyabet hastaları

-Kalp Yetmezliği

-Kronik karaciğer hastalığı

-Kalp-damar hastalığı

-Tedavi altındaki hipertansiyon hastalar

-Anemi hastalar

Başvurular nasıl yapılacak?

-Hastalığın teşhisinden tedaviyi yapan doktor, hastanın bilgilerini doldurarak başvuruyu yapacak. Hasta ve doktor, başvurunun alındığını onaylamak için cep telefonlarına otomatik olarak bir SMS alacak.

-Son aşama ise söz konusu taleb; sisteme kaydedilmesinden itibaren 24 saat içinde, beş üyeli bir bilimsel komisyon tarafından değerlendirilecek. Komisyonun olumlu ya da olumsuz kararı, SMS ile hem hekime hem de hastaya bildirilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu