Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberlerSonDakika

Ozan Ahmetoğlu ifadeye çağrıldı!

09/02/2022

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe emniyetinde İTB’nin Temmuz ayında düzenlemiş olduğu yürüyüşle ilgili olarak ifadeye çağrıldı.

Konuyla ilgili olarak İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptığı yazılı açıklamada şunları aktardı:

“İskeçe Türk Birliği olarak Temmuz ayında düzenlediğimiz yürüyüşle ilgili olarak, bugün İskeçe emniyetinde ifadeye çağrıldım.

İskeçe Türk Birliği olarak, derneğimiz hakkında AİHM kararlarının Yunanistan tarafından UYGULANMAMASINI protesto etmek amacıyla 10 Temmuz 2021 tarihinde düzenlediğimiz yürüyüş hakkında, İskeçe Savcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında İskeçe Türk Birliği Başkanı olarak  ifade vermek üzere İskeçe emniyetine gittim.

İskeçe Türk Birliğimizin avukatı Ahmet Kara’yla birlikte sabah saatlerinde İskeçe emniyetindeydik. İfademizi yazılı olarak vermek üzere süre talep ettik.

İsminde ‘Türk’ ibaresi geçtiği için derneğimiz hakkında Yunanistan mahkemelerince verilen kapatma kararı ve derneğimizin yasal statüsünün iptal edilmesinden sonra başvurduğumuz AİHM, İskeçe Türk Birliği’ni haklı bulsa da, Avrupa Konseyi 14 yıldır Yunanistan’a bu kararların uygulanması için çağrıda bulunsa da, vatandaşı olduğumuz ülkemiz Yunanistan AİHM kararlarını UYGULAMAMAYA devam ediyor.

Son olarak Haziran 2021’de Yunanistan Yargıtay Mahkemesi, İskeçe Türk Birliği’nin, AİHM kararını uygulayarak derneğimizin yasal statüsünü iade etmesi talebiyle yaptığımız başvuruyu da reddetmişti. Bunun üzerine İskeçe Türk Birliği olarak 10 Temmuz 2021 Cumartesi günü İskeçe’de demokratik protesto hakkımızı kullanarak “HAKIZLIĞA ve ADALETSİZLİĞE ARTIK YETER” sloganıyla bir yürüyüş gerçekleştirmiştik.

Gerçekleştirdiğimiz gösteri sırasında Yunanistan devleti aleyhine ve Yargıtay Mahkemesi kararları hakkında kışkırtıcı konuşmalar yapıldığı, yalan haber yayıldığı ve pandeminin önlenmesine yönelik tedbirlerin ihlal edildiği iddialarıyla karşı karşıyayız! Üstelik de gerçekleştirdiğimiz demokratik eylemden 7 ay sonra!

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sivil toplum kuruluşlarının ve siyasilerinin tamamına yakınının fiilen desteklediği bu demokratik protesto eyleminin üzerinden yaklaşık 7 ay sonra, İskeçe Türk Birliği’nin gerçekleştirdiği yürüyüş hakkında soruşturma başlatılmasını demokrasiye, insan haklarına ve uluslar arası hukuka inananların takdirine bırakıyorum!…

İskeçe Türk Birliği olarak, 39 yıldır sürdürdüğümüz HAK ARAMA MÜCADELEMİZİ bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukuktan ayrılmadan, aynı azim ve kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu