Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberlerSonDakika

Zeybek’ten askerlik formundaki ‘Pomak’ seçeneği hakkında soru önergesi

02/02/2022

İskeçe SİRİZA Partisi Milletvekili Hüseyin Zeybek, askere gidecek olan kişilerin doldurdukları kayıt formunda “Pomak” seçeneğinin din olarak yer almasını sordu.

Milletvekili Zeybek soru önergesinde, vatandaşların kimliklerinde dini inancın belirtilmediğini, fakat asker adaylarının kayıt formunda kişisel bilgilerin yanı sıra dini beyan etmekle yükümlü oldukları bölümde bir din olmayan “Pomak” (Pomakos) seçeneğinin yer almasına dikkat çekti.

Zeybek tarafından sunulan soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

“Doğum yıllarına bağlı olarak gençlerin askeri bilgilerine yönelik kayıt formu oluşturma zorunluluğu vardır. Bu bilgi formunun ibraz edilmesi, www.stratologia.gr web sitesi üzerinden elektronik olarak, herhangi bir askerlik şubesi veya Vatandaşa Hizmet Merkezlerinde (KEΠ) yapılmaktadır. Son yıllarda yaşanan korona virüsü salgını nedeniyle de söz konusu bilgi formunu oluşturmanın bir başka yolu da her asker adayının taxisnet kodları ile elektronik ortamda bu işlemi yapma olasılığının verilmesidir.

Elektronik ortamda www.stratologia.gr sitesinde oluşturulan formda her asker kişisel bilgileri yanı sıra, dinini beyan etmekle yükümlü olduğu bölümde ‘Pomakos’ seçeneğini de vardır.

Özellikle vatandaşların dini inançları söz konusu olduğundan bu tür talihsiz hataların mazereti olamayacağından, sayın bakana sorulur:

– ‘Pomak’ terimi, dini bir inanç olmadığından, asker adaylık formunda din seçimine ilişkin hatayı düzeltmeyi düşünüyor musunuz?

– Vatandaşların kimliklerinde dini inancı belirtilmediğine göre, asker adaylarının dininin eksiksiz bir şekilde kaydedilmesini nasıl açıklarsınız?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu