Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“29 Ocak haksızlığa karşı mücadele eden Batı Trakya Türkünün onur günüdür, kutlu olsun”

29/01/2022

İTB açıklamasında, “29 Ocak; haksızlığa, ayrımcılığa, baskıya, Türk kimliğinin inkarına “HAYIR” diyen, demokratik hakları için mücadele eden Batı Trakya Türk halkının onur günüdür. Batı Trakya Türkünün, kendisini istemeyen, kabul etmeyen, ikinci sınıf vatandaş muamelesini reva gören antidemokratik zihniyete “dur” dediği milattır” ifadelerine yer verildi.

İTB 29 Ocaklarla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Batı Trakya Türk Azınlığı için adeta bir milat olan bir 29 Ocak’ı daha yaşıyoruz. Batı Trakya Türkünün haksızlığa, adaletsizliğe, ayrımcı uygulamalara karşı sesini yükselttiği ve haykırdığı 29 Ocak 1988’in üzerinden 34 yıl geçti.

29 Ocak; haksızlığa, ayrımcılığa, baskıya, Türk kimliğinin inkarına “HAYIR” diyen, demokratik hakları için mücadele eden Batı Trakya Türk halkının onur günüdür. Batı Trakya Türkünün, kendisini istemeyen, kabul etmeyen, ikinci sınıf vatandaş muamelesini reva gören antidemokratik zihniyete “dur” dediği milattır. 29 Ocak, haksızlığa, baskıya karşı mücadele eden Batı Trakya Türkünün onur günüdür.

Bundan tam 34 yıl önce Batı Trakya Türkünün milli kimliğini inkar eden zihniyet, 34 yıl sonra bugün uluslararası hukukun teminatı altında olan azınlık haklarını hiçe saymakta ve hukuksuz uygulamalara devam etmektedir. 29 Ocak 1988’de haksızlıklara, baskılara ve antidemokratik uygulamalara “yeter artık” diyerek sesini yaşadığı ülkeye ve tüm dünyaya duyuran Batı Trakya Türkü, ne yazık ki haksızlıklara maruz kalmaya devam ediyor. Hukuk ve demokrasiden uzak uygulamalarla muhatap kalmaya devam ediyor.

Batı Trakya Türk Azınlığı, 29 Ocaklar sayesinde ve verdiği demokratik mücadeleler sayesinde basit vatandaşlık haklarına önemli ölçüde kavuşmuştur. Ancak 29 Ocak 1988’in üzerinden 34 yıl geçmesine rağmen, azınlık toplumunun kolektif haklarında en küçük bir gelişme olmamıştır. Maalesef, mevcut sorunların üzerine yenileri eklenmiştir.

Batı Trakya Müslüman Türk Toplumunu yakından ilgilendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları hala uygulanmamakta, azınlığa karşı haksızlıklar devam etmekte, hak gaspından ve haksızlıktan bahseden Batı Trakya Türkleri “ötekileştirilmekte” ve “hedef haline” getirilmektedir. Batı Trakya Türkü, ne yazık ki 34 yıl sonra yine haksızlıklarla, hukuk ve demokrasiden uzak uygulamalarla karşı karşıyadır. Bu bağlamda AİHM’nin İskeçe Türk Birliği lehine verdiği olumlu kararından üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen Yunanistan devleti bu kararı ve Türk azınlıkla ilgili AİHM kararlarını hala uygulamamaktadır.

Azınlık eğitimi, müftülükler, vakıflar, Türk kimliğinin inkarı, vatandaşlıktan çıkarılan Batı Trakya Türkleri, Türk azınlıkla ilgili AİHM kararları gibi sorunlar 34 yıl önceki gibi aynen devam etmekte, bu sorunların üzerine yenileri eklenmektedir. Hele hele son yıllarda geçmişin haksız ve baskıcı uygulamaların bir sonucu olan Batı Trakya Türk Toplumunun ekonomik anlamda geri kalmışlığı daha da derinleşmekte ve artmaktadır. Ülke yönetimi ise gerek azınlık sorunlarıyla, gerekse toplumumuzun ekonomik ve sosyal geri kalmışlığına çare olacak taleplere karşı kör ve sağır olmaya devam ediyor.

İskeçe Türk Birliği olarak HAK ARAMA DAVAMIZ uğrunda mücadele verip, ebediyete irtihal eden büyüklerimizi rahmetle yad ediyor, 29 Ocak Milli Direniş ve Dayanışma Günü’nü ve bu mücadeleyi veren tüm soydaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu